Blog

kobieta zakrywająca swoje piersi

Asymetria piersi – kiedy potrzebna jest chirurgia biustu?

Asymetria piersi, to wbrew pozorom bardzo częsty defekt tej części ciała. Nieznaczna różnica w wielkości biustu najczęściej jest cechą uwarunkowaną anatomicznie i nie stanowi problemu zdrowotnego. Jednak zdarza się, że obecne nierówności biustu wpływają negatywnie na samopoczucie kobiety lub nawet- są przyczyną problemów zdrowotnych. Dedykowane w tej sytuacji operacje plastyczne piersi nie tylko poprawią proporcje i wygląd sylwetki, ale również mogą przynieść upragnioną ulgę i znacznie polepszyć ogólną jakość życia.

Kiedy mówimy o asymetrii piersi?

Asymetria biustu może dotyczyć zarówno różnicy w rozmiarze, objętości, jak i kształcie piersi. Określeniem tym nazywamy także nierówne ułożenie brodawek sutkowych względem siebie lub różnice w ich objętości. Jest to względnie częste zjawisko występujące u dziewcząt w okresie dorastania. Przyjmuje się, że jeśli u kobiety dorosłej, różnica pomiędzy piersiami wynosi co najmniej jeden pełny rozmiar i nie jest to spowodowane żadnym stanem chorobowym, wówczas dysproporcja ta może być traktowana jako podstawa kwalifikacji do chirurgicznej korekty piersi.

\operacja zmniejszania piersi

Jakie są przyczyny asymetrii piersi?

Asymetria piersi może być spowodowana kilkoma czynnikami. Do najczęstszych przyczyn jej powstawania zalicza się przede wszystkim nierównomierny fizjologiczny przyrost tkanki gruczołowej w procesie dojrzewania. Rzadziej spowodowana jest ona wadami wrodzonymi, urazami, skoliozą, rozwojem choroby np. twardziny ograniczonej czy ropnia sutka, a także nowotworu- zarówno łagodnego, jak i złośliwego. Może być ona także następstwem wcześniejszej ingerencji chirurgicznej, wtedy określa się ją jako asymetrię jatrogenną.

Powszechny problem stanowi też asymetria biustu po karmieniu dziecka, szczególnie gdy niemowlę faworyzowało jedną piersi.

kobieta karmiąca dziecko

Kiedy asymetria piersi staje się problemem…

Nierówności w kształcie czy objętości piersi, które nie są konsekwencją, żadnego procesu chorobowego, również mogą nieść za sobą uciążliwe sytuacje.

Kobiety z jedną piersią większą od drugiej nierzadko miewają spore kłopoty z dobraniem odpowiedniego biustonosza, stroju kąpielowego czy nawet codziennej garderoby. W efekcie wpływa to negatywnie na ich komfort psychiczny, akceptację własnego ciała, życie intymne i ogólną jakość życia. Warto też mieć świadomość, że asymetria piersi może być nie tylko konsekwencją wad postawy, ale również ich przyczyną oraz źródłem przewlekłego bólu kręgosłupa!

Jedna pierś większa od drugiej- co robić?

Dyskretna asymetria piersi dotyczy większości kobiet i nie stanowi problemu dla zdrowia, czy też komfortu psychicznego. Wówczas najczęściej wystarczy odpowiednio dobrany biustonosz, który skutecznie wypełni i wymodeluje biust.

Niekiedy jednak nierówność piersi jest na tyle duża, iż okazuje się przyczyną nie tylko uciążliwych kompleksów, ale także dyskomfortu fizycznego.

Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który oceni ogólny stan zdrowia pacjentki kobiety. W razie potrzeby pokieruje Pacjentkę na diagnostyka piersi, obejmującą obrazowe badanie USG oraz odpowiednie testy laboratoryjne. Młode mamy, które zauważają asymetrię piersi po karmieniu, mogą w pierwszej kolejności skorzystać z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Natomiast kobiety z wadami postawy powinny skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Ważne jest bowiem, aby w miarę możliwości poznać przyczynę asymetrii piersi.

USG piersi

Korekcja asymetrycznych piersi

Jeśli asymetria piersi stanowi problem jedynie estetyczny, a kobieta zmaga się z niezadowoleniem z ich wyglądu, warto rozważyć ich korekcję chirurgiczną. Chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości, w tym dwa najczęściej wykorzystywane rozwiązania.

Korekcja piersi własnym tłuszczem- lipotransfer

Lipotransfer (inaczej lipofilling), to zabieg autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej, rekomendowany w nieznacznej asymetrii piersi. Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, gdzie jest jej nadmiar (z brzucha, ud, pośladków), specjalnym jego przygotowaniu a następnie wypełnieniu nim nierówności biustu. Uzyskany w wyniku obróbki koncentrat tłuszczowy zawiera cenne komórki macierzyste. Dzięki temu, oprócz odbudowy objętości i możliwości redukcji ubytków tkanek, zapewnia unikalne właściwości ich regeneracji.

Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest możliwość redukcji asymetrii piersi oraz wyszczuplenia wybranej okolicy ciała podczas jednego zabiegu.

Ponadto, przeszczep własnej tkanki tłuszczowej wykonany profesjonalnie jest zabiegiem małoinwazyjnym, zapewniającym maksymalne korzyści przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

przygotowanie do operacji piersi

Korekta asymetrii piersi – mastopeksja

Mastopeksja, inaczej podniesienie piersi lub lifting piersi to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się u osób z dużą asymetrią piersi. Operacja przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu chirurg dokonuje precyzyjnego modelowania gruczołów, a także naciągnięcia i usunięcia nadmiaru skóry. Uniesione zostają także brodawki sutkowe, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Wielkość i kształt sutka również mogą, w razie konieczności, zostać nieco zmienione i poprawione. Zabieg podniesienia biustu połączyć można z innymi zabiegami z zakresu plastyki piersi- np. ich redukcją lub powiększeniem implantami.